Улс, аймаг, сумын аваргууд

Улс, аймаг, сумын аваргууд

СУМААС ТӨРСӨН УЛС,
АЙМАГ, СУМЫН АВАРГУУД

аврагууд

УЛСЫН АВАРГА ТАРИАЛАНЧ

Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Төмөр-Очир Хишигдорж Мандал 2007
2 Лхамсүрэн Энхтайван Өгөөмөр 2008
3 Нацаг Батбаяр Мандал 2009
4 Баатар Агваансодном Өгөөмөр 2010
5 Дайдан Очирхүү Өгөөмөр 2011
6 Түвдэн Балдангомбо Мандал 2012
7 Бямбажав Нямдорж Бичигт 2013
8 Цэрэндорж Дамба Мандал 2014
9 Маамаахүү Мөнхбат Мандал 2015
10 Нямжав Хишигт Өгөөмөр 2016
11 Юнгэрэн Отгонбаяр Мандал 2017

УЛСЫН АВАРГА ФЕРМЕР

Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Батаа Лувсандорж Нарт 2016
2 Болдбаатар Баяржаргал Өгөөмөр 2016
3 Нэмэх Наранбаатар Нарт 2017


МЯНГАТ МАЛЧИД

д/д Овог Нэр Хэдэн онд болсон
1. Мягмар Тэгшжаргал 2006
2 Батаа Пүрэвдорж 2007
3 Мягмар Балжинням 2007
4 Дашдэндэв Тайванжаргал 2007
5 Батаа Лувсандорж 2008
6 Орос Батчулуун 2008
7 Чимэд Даваасүрэн 2009
8 Түвшин Юнгэрэн 2009
9 Пэрэнлэй Отгонэрдэнэ 2010
10 Батаа Отгонбаяр 2011
11 Лувсандорж Энхтайван 2012
12 Түвдэн Жанчив 2015
13 Чимэддорж Ганбаатар 2015
14 Дашням Болджаргал 2016
15 Төмөрбаатар Наранбаатар 2016
16 Дамдинсүрэн Давхарбаяр 2016

АЙМГИЙН АВАРГА МАЛЧИН

Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Лувсандорж Энхтайван Мандал 2013
2 Сүхбаатар Нямхүү Бичигт 2013
3 Ланжид Цэдэнбал Бичигт 2014
4 Түвдэн Жанчив Нарт 2015
5 Пэрэнлэй Отгон эрдэнэ Нарт 2017
АЙМГИЙН АВАРГА ФЕРМЕР
Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Баасанхүү Энхбаяр Нарт 2003
2 Батаа Лувсандорж Нарт 2010
3 Дашдорж Нацагдорж Өгөөмөр 2008
4 Очир Батаа Бичигт 2013
5 Болдбаатар Баяржаргал Өгөөмөр 2012
6 Нэмэх Наранбаатар Нарт 2014
7 Батаа Даваадорж Бичигт 2016
8 Чимэдлхүндэв Нямжав Мандал 2011
9 Рэнцэндорж Батэрдэнэ Мандал 2017

АЙМГИЙН АВАРГА ТАРИАЛАНЧ

Овог Нэр Харьяалах баг Эрхэлдэг ажил Огноо
1 Далай Эрдэнэчимэг Мандал ногоочин 1995
2 Лувсанцэрэн Сайнзаяа Өгөөмөр ногоочин 1999
3 Нацаг Батбаяр Мандал ногоочин 2003
4 Төмөр-очир Хишигдорж Мандал ногоочин 2005
5 Далай Алтангэрэл Мандал ногоочин 1994, 2006
6 Бямбажав Нямдорж Бичигт ногоочин 2009
7 Рагчаа Мягмаржав Өгөөмөр тариаланч 2008
8 Түвдэн Балдангомбо Мандал ногоочин 2011
9 Дайдан Очирхүү Өгөөмөр тариаланч 2011
10 Маамаахүү Мөнхбат Өгөөмөр тариаланч 2011
11 Гомбодорж Чойдогжамц Өгөөмөр тариаланч 2012
12 Бямба Атартунгалаг Өгөөмөр тариаланч 2012
13 Цэрэндорж Цамба Мандал тариаланч 2013
14 Нямжав Хишигт Өгөөмөр тариаланч 2013
15 Юнгэрэн Отгонбаяр Мандал тариаланч 2014
16 Пушкин Шарав Мандал тариаланч 2014
17 Чунаг Оюунсуртал Мандал тариаланч 2016
18 Зундуй Энхтүвшин Мандал тариаланч 2016
19 Цэнд Түмэндэмбэрэл Өгөөмөр механикжуулагч 2016
20 Содов Алтангадас Бичигт тариаланч 2015
21 Батдэлгэр Отгонбаяр Өгөөмөр механикжуулагч 2015
22 Балтхүү Мөнхбат Бичигт тариаланч 2017
23 Төмөр Лхагвасүрэн Өгөөмөр тариаланч 2017
24 Төмөрөө Цогбадрах Нарт тариаланч 2017
25 Пунцагноров Болдбаатар Өгөөмөр хадланч 2017

БОРНУУР СУМААС ТӨРСӨН АЙМГИЙН АВАРГА

ХҮНС, ХУЦАЛДАА, НИЙТИЙН АХУЙ ҮЙЛЧИЛГЭЭ ЭРХЛЭГЧ НАР

Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Баттогоо Чимгээ Урьхан зоогийн газрын тогооч 2012
2 Чагнаа Цэнд Есөн эрдэнэ хүнсний
дэлгүүрийн худалдагч
2013
3 Сүхээ Дунчулуун СӨБ-ын тогооч 2014
4 Цэрэннадмид Болормаа “Болор“үсчин 2016
5 Цэрэндаш Батбаяр Баян тариалан ХХК-нарийн
боовны цехийн эрхлэгч
2017

БОРНУУР СУМААС ТӨРСӨН АЙМГИЙН Ж.САМБУУГИЙН
НЭРЭМЖИТ ЗАЛУУ МАЛЧИН

д/д Овог Нэр Харьяалах баг, байгуулага Огноо
1 Ичинхорлоо Батбаяр Мандал баг 2017

АЙМГИЙН ХӨДӨЛМӨРИЙН АВАРГА ТӨРИЙН АЛБАН
ХААГЧИД

  1. Н.Мөнхбаатар-сумын Засаг даргын орлогч
  2.  Ц.Болормаа -ХАА-н мэргэжилтэн
  3.  А.Ууганцэцэг-Нийгмийн даатгалын байцаагч
  4. Н.Тунгалаг -Архив бичиг хэргийн ажилтан
  5. Д.Энхжаргал-Санхүү тасгийн дарга
  6. Х.Дорж -Нийгмийн бодлогын ажилтан

СУМЫН САЙН МАЛЧИН

Овог Нэр Харьяалах баг Огноо
1 Надмид Гончигдорж Нарт 1998
2 Хүрэл Хаянхярваа Бичигт 2000
3 Гүнд Жанцанхүү Бичигт 2001
4 Батаа Лувсандорж Нарт 2003
5 Лхасүрэн Батбаяр Бичигт 2006
6 Хаянхярваа Сэр-од Бичигт 2006
7 Цэдэн-Иш Баярмагнай Нарт 2007
8 Дамбийням Цэрэндорж Бичигт 2007
9 Батаа Пүрэвдорж Нарт 2008
10 Нанжид Цэдэнбал Бичигт 2008
11 Лувсандорж Энхтайван Мандал 2009
12 Түвдэн Жанчив Нарт 2009
13 Рэнзаан Отгонбаяр Нарт 2010
14 Махбал Отгонбаатар Бичигт 2010
15 Сүхбаатар Нямхүү Бичигт 2011
16 Сүрэндорж Лхагвадорж Бичигт 2011
17 Очир Батаа Бичигт 2012
18 Пунцагноров Болдбаатар Өгөөмөр 2012
19 Нэмэх Наранбаатар Нарт 2013
20 Балжинням Түмэнжаргал Нарт 2013
21 Нацаг Жарантай Бичигт 2013
22 Маамаа Баатархүү Өгөөмөр 2014
23 Батаа Отгонбаяр Нарт 2014
24 Пэрэнлэй Отгон эрдэнэ Нарт 2015
25 Рэнцэндорж Батэрдэнэ Мандал 2015
26 Лувсанцэрэн Болдбаатар Өгөөмөр 2016
27 Дашзэвэг Лхагважав Бичигт 2016
28 Төмөрчөдөр Энхтөр Бичигт 2016
29 Нанжид Өлзийбүрэн Бичигт 2017
30 Чойжилжав Рэнчинбямба Нарт 2017
31 Санжжав Нэргүй Нарт 2017
32 Хүрэл Алтанцэцэг Нарт 2017
33 Бямбажав Наранцэцэг Бггчгггт 2017
34 Лувсандорж Отгонбаатар Бичигт 2017
35 Жанцанхүү Батсүх Өгөөмөр 2017

СУМЫН АВАРГУУД
/2004-2017 он/

С.Янжмаа-Хөдөлмөрийн аварга багш
Т.Хишигбаяр – Хөдөлмөрийн аварга сувилагч
Б.Дашцэрэн-Өгөөмөр багийн саальчин
Б. Дамдин-Механиюкуулагч

Э.Мөнхбаяр-Мандал багийн ногоочин
2005 он
“Стила’’ БН нөхөрлөл-Тэргүүний тариаланч хамт олон
Базаррагчаагийн Лхагвасүрэн- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Дашдоржийн Ичинхорлоо- Хөдөлмөрийн аварга багш
Лхагважавын Саранцэцэг- Хөдөлмөрийн аварга багш
Ойдовын Алтанцэцэг- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Даржаагийн Энхжаргал- Хөдөлмөрийн аварга
Найдансамбуугийн Чимэд-Даваанбулаг ХК-ны тракторчин
Очирын Батаа-Бичигт багийн малчин
Төмөр-Очирын Хишигдорж-Мандал багийн ногоочин
Хүүхээгийн Пүрэвсүрэн-Өгөөмөр багийн ногоочин
Должинсордог Бамбарууш-Урьхан зоогийн газрын эрхлэгч

2006 он
Ноосойн Тунгалаг- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Шарын Бадарч- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Баатарын Батдорж- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Цэмбэлийн Оюунчимэг- Хөдөлмөрийн аварга багш
Жамбалын Цэрэнлхам-Бичигт багийн Хөдөлмөрийн аварга эмч
Төмөрийн Лхагвасүрэн-огөөмөр багийн ногоочин
Лхасүрэнгийн Батбаяр-Бичигт багийн малчин
Хаянхярваагийн Сэр-Од-Бичигт багийн малчин

2007 он

Чунагийн Загалмаа-ЗДТГ-ын НХБ-ын ажилтан
Бүмбаын Нарантуяа- Хөдөлмөрийн аварга багш
Дэндэвийн Даваахүү-Соёын төвийн эрхлэгч
Жанцандоржийн Саранчимэг- Хөдөлмөрийн аварга багш
Жамцын Ариунтариа- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
Ядамжавын Даваанүм-Өгөөмөр багийн гуталчин
Цэдэн-Ишийн Баярмагнай-Нарт багийн малчин
Дамбийням Цэрэндорж-Бичигт багийн малчин
Бүмбажав Нямдорж-Бичигт багийн ногоочин
Чулууны Мөнхсайхан-Өгөөмөр багийн ногоочин

2008 он

Насанжаргалын Бадамханд-Татварын байцаагч
Баасанжавын Эрдэнэсувд- Хөдөлмөрийн аварга багш
Шонхорын Наранцацрал- Хөдөлмөрийн аварга сувилагч
Доржийн Хандаа-ШТС-ын түгээгч
Нинжээгийн Дэмбэрэл-Бичигт багийн ХХЭрхлэгч
Төмрөөгийн Цогбадрах-Нарт багийн ногоочин
Батаагийн Пүрэвдорж-Нарт багийн малчин
Нанжидын Цэдэнбал-Бичигт багийн малчин

2009 он

Магсарын Гүнжидмаа- Хөдөлмөрийн аварга багш
Ганхүү Цэцгээ- Хөдөлмөрийн аварга багш
Доржийн Энхээ- Хөдөлмөрийн аварга эмч
Рагчаагийн Мягмаржав-Өгөөмөр багийн ногоочин
Дамдиндоржийн Цэнгэл-Нарт багийн ногоочин
Лувсандоржийн Энхтайван-Мандал багийн малчин
Түвдэнгийн Жанчив-Нарт багийн малчин
Пунцагноров Болдбаатар-Өгөөмөр багийн фермер
Насан-Өлзийн Батнасан-Өгөөмөр багийн иргэн ХХЭрхэлдэг
Ичинхорлоогийн Очирбат-Бичигт багийн иргэн ХХЭрхэлдэг

    2011 он

    Ринзааны Отгонбаяр-Нарт багийн сайн малчин
    Махбалын Отгонбаатар-Бичигт багийн сайн малчин
    Дулмаагийн Ичинхорлоо- Өгөөмөр багийн тэргүүний тариаланч
    Маамуухүүгийн Мөнхбат- Мандал багийн тэргүүннй тариаланч
    Пагамын Энхтуяа- Өгөөмөр багийн Хөдөлмөрийн аварга багш
    Доржхүүгийн Алтанчимэг- Бичигт багийн Хөдөлмөрийн аварга багш
    Дансрангийн Батбаяр-Төсөвт байгууллагын механик үйлчилгээний аварга ажилтан
    Лувсандоржийн Оюунцэцэг-Өгөөмөр багийн иргэн худалдагч
    Биндэръяа Уранбилэг- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
    Содномын Наранчимэг-Мандал багийн иргэн, үсчин
    Хорлоогийн Ганболд-Өгөөмөр багийн иргэн, жолооч
    Дашийн Шинэбаүр- ДЗОУБ-ын орон нутгийн ажилтан

    2013 он

    Нацагийн Жарантай -Бичигт багийн иргэн Сайн малчин
    Балжиннямын Түмэнжаргал-Нарт багийн иргэн сайн малчин
    Нэмэхийн Наранбаатар-Нарт багийн иргэн Сайн малчнн
    Юнрэнгийн Отгонбаяр -Мандал багийн иргэн Тэргүүннй тарналанч
    Нямаагийн Оюун-Өгөөмөр багийн иргэн Хөдөлмөрнйн аварга багш
    Бат-Очирын Түмэндэлгэр- Өгөөмөр багийн Хөдөлмөрнйн аварга эмч
    Цэрэннадмидын Болормаа-Мандал багийн Хөдөлмөрнйн аварга үсчин
    Сүрэндоржийн Даваадорж-Бичнгт багийн иргэн Хөдөлмөрнйн аварга жолооч

    2014 он

    Маамаахүүгийн Баатархүү-Өгөөмөр багийн иргэн Сайн малчнн
    Батаагнйн Отгонбаяр-Нарт багнйн иргэн Сайн малчнн
    Сосорын Баярсайхан-Өгөөмөр багийн иргэн Тэргүүний тарналанч
    Паламын Энхтуяа-Хөдөлмөрийн аварга багш
    Доржхүүгийн Алтанчнмэг- Хөдөлмөрийн аварга багш
    Даваасамбуу Энхжаргал-ЗДТГ-ын төрийн сангийн төлөөлөгч
    Түмэнбаатарын Төмөрбар-Өгөөмөр багийн иргэн Хөдөлмөрнйн аварга багш
    Сандуйн Заяабаатар-Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээннй ажнлтан
    Чимэд-Очирын Цэрэнбадрах-Мандал багийн иргэн, жолооч
    Цэрэндашийн Батбаяр-Мандал баг, “Ариун хүнс” цехнйн эрхлэгч
    Чинбатын Отгонцэцэг-Өгөөмөр багийн иргэн тамирчин

    2015 он
    Гонгорын Баасандорж-Бичигт багийн иргэн Сайн малчин
    Дүгэрсүрэнгийн Батцэнгэл-Өгөөмөр багийн иргэн Сайн малчин
    Ширмаагийн Ганбат-Бичигт багийн иргэн Сайн малчин
    Чунагийн Оюунсуртал- Нарт багийн иргэн Тэргүүний тариаланч
    Батдэлгэрийн Отгонбаяр- Мандал багийн иргэн Тэргүүний тариаланч
    Лхагвын Өлзийхуяг- Хөдөлмөрийн аварга багш
    Дондогдоржийн Мөнх-Эрдэнэ-Мандал баг ХХЭрхэлдэг
    Отгонбаатарын Ууганбилэг- Хөдөлмөрийн аварга эмч
    Найдангийн Бямбаа- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
    Сүхбаатарын Буян-Байгаль хамгаалагч
    Төмөрчөдөрийн Должмаа-төрийн банкны эрхэгч
    М.Цэрэнчулуун захиралтай “Төв-урлан” ХХКомпани хөдөлмөрийн тэргүүний хамт олон

    2016 он
    Жалбуугийн Эрдэнэбаатар-Тэргүүний тариаланч
    Жамъянсүрэнгийн Батбаатар- Тэргүүний тариаланч
    Батхүүгийн Мөнхбат-Тэргүүний тариаланч
    Лхагваын Сэвжидмаа- Хөдөлмөрийн аварга багш
    Энхбаярын Нандинцэцэг- Хөдөлмөрийн аварга “Хөх толбот багачуул” ТББ-ын тэргүүн
    Жанцанхүүгийн Хонгормаа- Хөдөлмөрийн аварга эмч
    Жүгдэр Цэрэндолгор- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан

    2017 он
    Х.Дорж-ЗДТГазрын нийгмийн бодлогын ажилтан аварга Төрийн түшээгээр
    Санзайдоржийн Оюунцэцэг- Хөдөлмөрийн аварга эмч
    Адъяасүрэнгийн Дуламсүрэн- Хөдөлмөрийн аварга багш
    Лхагвасүрэнгийн Алтангэрэл- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
    Өлзийбаярын Туяа- Хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
    Бүдсүрэнгийн Золзаяа-бамбарууш зоогийн газарын ахлах тогооч хөдөлмөрийн аварга үйлчилгээний ажилтан
    Лувсанцэрэнгийн Болдбаатар-Өгөөмөр багийн иргэн Хөдөлмөрийн

    АВАРГА МАЛЧИН
    Дашзэвэгийн Лхагважав-Өгөөмөр баг Хөдөлмөрийн аварга саальчин
    Төмөрчөдөрийн Энхтөр-Бичигт баг Хөдөлмөрийн аварга фермер

    СУМЫН АЛДАРТ УЯАЧИД
    2004 он
    Хүүхээ Бүмбацогт- Мандал багийн иргэи
    2006 он
    Дондовын Амарсайхан-Нарт багийн иргэн
    Лхасүрэнгийн Батбаяр- Бичигт багийн иргэн
    Мөнхтөмөрийн Сайнзаяа- Нарт багийн иргэн
    Доржпүрэв Түвшинбаяр- бичигт багийн иргэн
    2008 он
    Лхачингийн Угтахбаяр- Мандал багийн иргэи
    Орсоогийн Эрдэнэбаатар- Бичигт багийн иргэн
    Нанжидын Өлзийбүрэн- Бичигт багийн иргэн
    Хаянхярваагийн Сэр-Од- Бичигт багийн иргэн
    2009 он
    Нохойхүүгийн Ганболд-Бичигт баг
    Балжиннямын Бат-Очир-Өгөөмөр баг
    Норжингийн Нямсүрэн-Өгөөмөр баг
    Чулуунбатын Таванжин-Өгөөмөр баг
    Эмээлийн Чанцалням-Нарт баг
    2010 он
    Баагдайн Батболд-Нарт баг
    Гончигдоржийн Улаанхүү-Нарт баг
    Сүхээгийн Элдэв-Очир-Өгөөмөр баг
    2011 он
    Хаяихярваагийн Пүрэв-Бичигт баг
    Жанцанноров Бямбасүрэн-Бичигт баг
    Бат-Өлзий Баатар-Нарт баг
    Цодонгоо Батмөнх-Нарт баг
    2012 он
    Баатарын Ганхуяг- Нарт багийн иргэн